DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Fransa’da OHAL tekrar uzatılıyor

Fransa’da OHAL tekrar uzatılıyor

Geçtiğimiz yıl Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen terör saldırılarından sonra uygulanan OHAL kararı 4 kez uzatılmıştı. Fransa OHAL kararını 7 ay daha uzatmak istiyor.

Fransa‘da daha önce 4 kez uzattığı OHAL’i tekrar uzatmak istiyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Paris’te düzenlenen terör saldırılarının ardından uygulanan OHAL kararı tekrar uzatılmak için meclise sunulacak.Bakanlar Konseyi toplansı’ndan sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Bernard Cazeneuve, daha önce 4 kez uzatılan, Ocak ayının ortasında bitecek olan OHAL uygulamasının başkanlık ve milletvekili seçimleri nedeniyle, yedi ay daha ülke genelinde OHAL uygulamasını uzatılmasını meclise sunacaklarını belirtti.Bakanlar Konseyi toplantısının katılımcılarınında onayladığı OHAL uygulamasının uzatılması önümüzdeki hafta meclis tarafında görüşülecek. Olağanüstü hal teklifinin kabul edilmesi durumunda Fransa‘da Olağanüstü hal 15 Temmuz 2017 tarihine kadar devam edecek.Başbakan Bernard Cazeneuve, Olağanüstü hal’in uzatılmasını rakamlarla böyle değerlendirdi:”Olağanüstü hal uygulandığı bir yıl içinde 4194 baskın yapıldı. Baskınlarda 517 kişi tutuklandı, 434 kişi gözaltına alındı. 77’si askeri savaş silahı olmak üzere yaklaşık 600 silah ele geçirildi. Son aylarda Fransa‘da 17 proje halinde olan saldırı engellendi.”

TÜRKİYE’DE DE OHAL UZATILMIŞTI

Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde yaşanan  darbe girişimi sonrası 3 aylık OHAL kararı alınmıştı. 3 aylık süreçten sonra tekrar uzatılması uygun görülen olağanüstü hal kararından sonra Gri, yeşil ve kırmızı pasaport sahiplerinin yurtdışına çıkarken ne yapması gerekiyor?

  • Normal pasaportu bulunan vatandaşların pasaport kontrolü sırasında yaptıkları işi görevlilere söylemeli ve bunu kanıtlayan belge yanlarında bulundurmaları zorunludur. Vatandaşların yanlarına mutlaka iş yeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. İş verenler ise, sahip oldukları işyerinin belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.
  • Yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin yanlarında öğrenci belgelerini bulundurmaları yeterli olacaktır.
  • Çalışmayan vatandaşların yurtdışına çıkarken sigortasından yararlandığı yakınının sigorta dökümünü yanında bulundurması gerekiyor.
  • Emekli ya da BAĞKUR’a bağlı vatandaşların yanında mutlaka SGK dökümleri bulundurmaları gerekmektedir.
  • Kamu çalışanlarının yanında mutlaka çalıştıkları kuruma ait bir yazı ve yazıda  “yurtdışına çıkılmasına mani bir durum yoktur” ibaresi yer almak zorunda.
  • Yeşil pasaportlu kamu çalışanlarının ne yapması gerekiyor? Kişiler havalimanında ilk olarak vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekiyor.Bölümde GBT araştırması yapıldıktan sonra bir engel yoksa kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durum yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. Yazıya yer alması isenilen ibarenin kesinlikle olmasına ısrarla vurgu yapılıyor.
  • Yeşil pasaportlu emekliler de ilk olarak vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekiyor. Burada pasaport ve biletlerini ibraz ettikten sonra GBT sonuçlarında sorun oluşturacak herhangi bir problem yoksa uçuşlarına izin verilmektedir.
  • Asker emeklilerinin kontrolleri vize ihlal bölümünden yapılmıyor. Konuyla başka bir bölüm ilgileniyor. GBT kontrolü sonrası sorun oluşturacak herhangi bir problem yoksa uçuşlarına izin verilmektedir.

•Seyehat için nüfus cüzdanının yeterli olduğu Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ine uçuş yapacak vatandaşlar yukarıda belirttiğimiz evrakları yanında bulundurduğu sürece herhangi bir problem karşılaşmadan uçuşlarına izin verilmektedir.